Narodowy klasyk „Mu Ye Do Bo Tong Ji” to książka wojskowa zajmująca się w sposób kompleksowy i systematyczny ruchami sztuki walki przekazywanymi w Korei od wielu lat.

Ten drukowany w bloku podręcznik został opracowany na polecenie 22. króla feudalnej dynastii Choson i opublikowany w kwietniu 1790 roku.

Podaje on wyjaśnienia różnych ręcznych sztuk walki, walki na miecze, walki na włócznie, walki na pałki, walki konnej i innych koreańskich tradycyjnych ruchów sztuki walki, jak również niektórych ruchów sztuki walki sąsiednich krajów z ilustracjami narysowanymi przez Kim Hong Do, słynnego artystę z okresu Feudalnej Dynastii Choson.

Prezydent Kim Il Sung osobiście uczestniczył w spotkaniu naukowców w kwietniu Juche 41 (1952), kiedy Wojna Wyzwoleńcza Ojczyzny była u szczytu i wydał instrukcję zbierania historycznych dokumentów, książek i pozostałości na skalę krajową i uporządkowania ich. I podjął działania w celu zebrania klasyki narodowej, wysyłając odpowiednich urzędników do różnych części kraju.

W rezultacie podręcznik odkryty w 1952 roku na terenie prowincji Phyongan został przekazany ówczesnej Centralnej Bibliotece Narodowej. Obecnie jest on przechowywany w Wielkim Domu Studiów Ludowych w Pjongjangu.

„Mu Ye Do Bo Tong Ji” ma duże znaczenie w studiowaniu korzeni i historii Taekwon-Do oraz w dalszym rozwoju tradycyjnych sztuk walki stworzonych przez naród koreański.

Książka została wpisana do pamięci Światowego Rejestru Regionalnego UNESCO dla Azji i Pacyfiku w 2016 roku oraz do pamięci Światowego Rejestru przez UNESCO w 2017 roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj